пʼятницю, 26 березня 2021 р.

Усвідомлений вибір професії як запорука успіху

 

Один із найважливіших виборів у житті людини - вибір професії. Адже займатися тим, що цікавить, приносить радість - одна з умов відчуття життєвої повноцінності. Прагнення "знайти себе", стати "самим собою", особистістю - неодмінна ознака юності. Вибір професії - чи не найголовніший чинник того, як складеться подальше життя та як людина в ньому будете себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.
Мрія й реальність - як їх поєднати? Як не помилитись при виборі своєї власної дороги в житті, як бути щасливим у праці? 
    З метою ознайомлення зі світом професій найкраще користуватися класифікацією професій, побудованою за ознаками, які йдуть безпосередньо від людини як учасника праці.
В залежності від предмету праці усі професії розділяються на п'ять типів ( за Є. Климовим):

✔ "Людина - Людина" (лікар, учитель, продавець, працівник міліції, юрист, адміністратор, тренер та ін.) . Той, хто хоче обрати професію такого типу, повинен розвивати свої організаторські здібності, уміння спілкуватися з людьми, мати терпіння, бути привітним і доброзичливим.

"Людина - Техніка" ( інженер, водій, електрик, слюсар, машиніст та ін.) . Той, хто хоче оволодіти цими професіями, має бути врівноваженим, цілеспрямованим, з стійкою нервовою системою, фізичною витримкою.

 "Людина - Природа" (агроном, ветеринар, садівник, лісник, біохімік, зоотехнік та ін.). Всім, хто хоче поєднати своє майбутнє з цими професіями, потрібно мати глибокі знання природної системи, багате уявлення, аналітичне мислення, бути спостережливим та відповідальним.

 "Людина - Знакова система" ( оператор, телеграфіст, економіст, програміст, бухгалтер та ін.). Хто хоче здобути професію такого типу, повинен володіти логічним мисленням, розвивати довготривалу пам'ять, вміння аналізувати та узагальнювати інформацію, бути організованим.

"Людина - Художній образ" ( художник, архітектор, дизайнер, скульптор, письменник, актор, фотограф та ін.). Кожен, хто мріє отримати одну з цих професій, повиненмати гарний художній смак, творче уявлення, образне мислення, емоційність.

ЗДІЙСНИТИ ВИЗНАЧЕННЯ ТИПУ МАЙБУТНЬОЇ ПРОФЕСІЇ  за методикою Є. Клімова:  (Натисни на зображення)

Помилки при виборі професії 

  • Поділ професій на "престижні" та "непрестижні".
  • Вибір під впливом певних обставин (матеріальне становище, місце проживання).
  • Вибір під чиїмось впливом (батьків, друзів, вчителів та ін.)
  • Недостатнє знання професії, помилкове уявлення про зміст деяких професій.
  • Невміння правильно оцінити свої нахили, здібності, можливості.
  • Думки про легке життя.

Як обрати професію
1. Визначити кілька професій, які подобаються, до яких є потяг.
2. Шукати якнайбільше інформації про ці професії, знайомитися з людьми, які їх представляють.
3. Вислухати думки батьків, друзів, учителів, проаналізувати їх.
4. Скласти список суттєвих можливостей професії (наприклад, можливість спілкування з багатьма людьми, поїздки за кордон, висока оплата праці тощо) і проаналізувати його відносно своєї мети і очікувань.
5. Визначити фізичні та психологічні якості, необхідні для кожної з професій.
6. Звернутися до психолога з проханням визначити (дослідити) інтереси, здібності.
7. Прислухатися до своїх відчуттів, інтуїції.
8. "Приміряти" кожну з професій.
9. Зробити вибір.
10. Впевнено йти до мети.

Для перегляду натисни на зображення

Немає коментарів:

Дописати коментар